Go Back   WmOfisi.Com | Türkiyenin En Kapsamlı Webmaster Sitesi > Hazır Scriptler > Joomla

Joomla Joomla hakkında her şeyi bulabileceğiniz bölüm

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06-08-2013, 10:03 AM
WO Üyesi
 
Üyelik tarihi: Jun 2013
Yaş: 30
Mesajlar: 440
Tecrübe Puanı: 600
perfecTr is on a distinguished road
Standart configuration.php dosyasını elle oluşturmak

ANLATIM JOOMLA! 1.5 İÇİN OLUP 1.0 SÜRÜMLERİN YAPILANDIRMA DOSYASI DA AYNI MANTIKLA TAMAMLANABİLİR.
Eğer sunucunuz, kurulumda otomatik dosya oluşturma komutlarını yerine getirmiyorsa Joomla kurulum sihirbazı sonunda configuration.php dosyanız oluşturulmamış olur. Bu durumda Sistem size configuration.php dosyası oluşturulamadı ya da No configuration file found and no installation code available gibi bir hata verir.

Site adresini çağırdığınızda ise bu durumda kurulum adresi gelir. Hatta installation klasörünü sildiyseniz bile tarayıcıda sitenin kurulum adresini çağırmaya çalıştığını görürsünüz.

Bu durumda yapılması gereken şey configuration.php dosyasının elle oluşturulmasıdır. Aslında bu durumlar için dizinde bir configuration.php-dist dosyası bulunur. Dosya içeriği web tabanluı kurulum sihirbazında girdiğiniz bilgileri içerek şekilde tamamlandığında sorun olmayacaktır. Ancak daha evvel böyle bir şeyle karşılaşmadıysanız dosyayı tamamlamanız da mümkün olmayacaktır.

Zira dosya içindeki tanımlar tamamen yabancı gelecektir.
Bu durumda faydalanmanız için dosya içeriğinin nasıl doldurulacağını gösteren bir çalışma hazırlayarak aynı zamanda çalışmayı dosya şeklinde iletiye ekliyorum. Dosya içeriğini açıklamalara göre doldurarak ismini configuration.php şeklinde değiştirip dizine atmanız yeterli. Ayrıca alttaki içeriği configuration.php adında bir dosyaya kopyalayarak düzenleme de yapabilirsiniz.

Sorularınızı bu başlıktan sorabilirsiniz.
Her satırda //ardındakiler ilgili satırın açıklamasıdır.

HTML-Kodu:
<?php 
/** 
* @version    $Id: configuration.php-dist 9991 2008-11-09 22:13:22Z akar-cmsturk.net $ 
* @package    Joomla 
* @copyright  Copyright (C) 2005 - 2008 Open Source Matters. All rights reserved. 
* @license    GNU/GPL, see LICENSE.php 
* Joomla! is free software and parts of it may contain or be derived from the 
* GNU General Public License or other free or open source software licenses. 
* See COPYRIGHT.php for copyright notices and details. 
* 
* ------------------------------------------------------------------------- 
* SADECE WEB TABANLI KURULUMDA HATA ALINMASI DURUMUNDA KULLANILIR. AKSİ TAKTİRDE WEB TABANLI KURULUM SİHİRBAZI İLE KURULUM ÖNERİLİR. 
* 
* Joomla kurulumunu elle yapıyorsanız (tarayıcı üzerinden kurulum sihirbazı ile kurmuyorsanız) 
* dosyanın adını configuration.php olarak değiştirin. 
* 
* 
* ?imdi dosya içeriğini site ve veritabanı bilgilerinize göre düzenleyebilirsiniz. 
*/ 
class JConfig { 
  /** 
  * ------------------------------------------------------------------------- 
  * Site genel yapılandırma ayarları 
  * ------------------------------------------------------------------------- 
  */ 
  var $offline = '0';            // Bu, sitenizin kapalı tututlup tutulmayacağını gösterir. Site kapalı iken arkaplanda çalışmaya devam edebilir ve önizleme ile siteyi görebilirsinbiz. Tasarım aşamasında önerilebilr. Evet için 1, Hayır için 0 girin. 
  var $offline_message = 'Sitemiz bazı ayarlamalar için kapalıdır.<br /> Lütfen kısa süre sonra tekrar deneyiniz.'; //Siteniz kapalı tutulacaksa anasayfada ziyaretçilere gösterilecek kapalı iletisini girin. 
  var $sitename = 'Benim Sitem';      // Sitenizin ismini yazın. Bu aynı zamanda tarayıcı başlığında (title) gösterilir. Türkçe karakter kullanabilirsiniz. 
  var $editor = 'tinymce';        // Sitenizde kullanılacak varsayılan yazım düzenleyiciyi belirleyin. tinymce kurulu ve uygundur.        
  var $list_limit = '20';          // Yönetim arayüzünde liste alanlarında 1 sayfada gösterilecek en çok öğe (satır) sayısını girin. 
  var $legacy = '0';            // Eski sürüm desteğinin (system-legacy) açık olup olmayacağını belirleyin. Evet için 1, Hayır için 0 girin. 
  /** 
  * ------------------------------------------------------------------------- 
  * Veritabanı yapılandırma ayarları 
  * ------------------------------------------------------------------------- 
  */ 
  var $dbtype = 'mysql';          // Veritabanı türünü girin. Genel olarak mysql olup ayrıca mysqli de desteklenmektedir. 
  var $host = 'localhost';        // Sunucu yerel ismini girin. Genel olarak localhost kullanılır. Hizmet sağlayıcınız başka bir atama (ip ya da başka bir yeel sunucu adı) yapmadığı sürece kullanılacak olan budur. 
  var $user = 'Veritabanı Kullanıcısı';  // MySQL kullanıcı adını yazın. cPanel kullanıcıları burada cPanelkullanıcıadı_veritabanıkullanıcıadı şeklinde giriş yapmalılar. 
  var $password = 'Veritabanı Kullanıcısının Parolası';  // MySQL parolası, yetkilendirilmiş kullanıcı için kaydedilen paroladır. 
  var $db = 'Veritabanı Adı';        // MySQL veritabanı adını girin. cPanel kullanıcıları burada cPanelkullanıcıadı_veritabanıadı şeklinde giriş yapmalılar. 
  var $dbprefix = 'jos_';          // Bu sizin veritabanı tablolarınız için oluşturulacak tablo öneki olup jos_ burada standarttır. Değişiklik yapılabilir ama veritabanı uygulamaları hakkında yeterli bilginiz yoksa değişiklik yapmanız önerilmez. 
  var $secret = 'FBVtggIk5lAzEU9H';     // Bu anahtar aslında kurulum sihirbazı ile kurulumda otomatik üretilir. Elle kurulumda ise sabit gelen bu değeri gelişigüzel değiştirmeniz daha fazla güvenlik için önerilir. 
  var $gzip = '0';            // Eğer sunucunuz destekliyorsa sayfalarınızın özel bir şekilde sıkıştırılarak ziyaretçi tarayıcısına gönderilmesini sağlayan uygulamanın kullanılıp kullanılmayacağını belirleyin. Evet için 1, Hayır için 0. 
  var $error_reporting = '-1';      // Hata raporlama özelliğini sistem varsayılanında tutmak için -1 olarak bırakmak yeterlidir. 
  var $helpurl = 'http://help.joomla.org';// Henüz Türkçesi olmayan yardım sunucusu için varsayılan help.joomla.org adresini bırakabilirsiniz. Bu adres yönetim arayüzünde Yardım sayfalarını görüntüler. 
  var $xmlrpc_server = '1';        // Web Servisleri, bazı 3. parti eklentiler için gerektiği gibi, sitenize uzaktan yetkili erişim için de gerekecektir. Uzaktan erişimli özel uygulamalar kullanmadıkça ya da eklentileriniz bu özelliği aramadıkça açık tutmanızı önermeyiz. Evet için 1, Hayır için 0 kullanın. 
  var $ftp_host = '';            // FTP sunucusu olarak genelde 127.0.0.1 kullanılır. 
  var $ftp_port = '';            // Varsayılan FTP erişim noktası 21 olacaktır. 
  var $ftp_user = '';            // FTP kullanıcı adını girin. cPanel kullanıcıları için varsayılan ftp kullanıcı adı cpanel kullanıcı adı ile aynıdır. 
  var $ftp_pass = '';            // FTP parolasını girin. cPanel kullanıcıları için varsayılan ftp parolası, cpanel parolası ile aynıdır. 
  var $ftp_root = '';            // FTP erişim dizini olarak linux sunucularda genellikle /public_html kullanılır. 
  var $ftp_enable = '';          // FTP katmanını yukarıda girdiğiniz bilgilerle etkinleştirmek için burada 1, pasif tutmak için 0 girin. Joomla için varsayılan dışında bir ftp kullanıcısı oluşturarak bilgileri yukarıda girmeniz güvenlik açısından daha iyidir. 
  var $tmp_path  = '/tmp';        // Değiiştirmeyin. 
  var $log_path  = '/var/logs';      // Değiştirmeyin. 
  var $offset = '0';            // Değiştirmeyin 
  var $live_site = '';           // Dilerseniz burada site adresinizi girebilirsiniz. Bu eski sürümlerde şart olan özellik 1.5 sürümlerde şart olmamakla birlikte bazı sunucularda daha kararlı çalışmak için lazım olabilir. 
  var $lifetime = '15';          // Oturum sonlanma zamanı dakika bazında yazılır. 15 genel olarak uygundur. Bu süreyi çok yüksek tutmak güvenli olmaz. 
  var $session_handler = 'database';    // Oturum tutacak yer için database uygun olur. 
  var $mailer = 'mail';          // Değiştirmeyin 
  var $mailfrom = '';            // Sistem postalarını gönderen olarak gözükecek adres. e-posta@adresiniz.com gibi. 
  var $fromname = '';            // Sistem postalarında gönderici olak gösterilecek isim. Benim Sitem gibi. 
  var $sendmail = '/usr/sbin/sendmail';  // Değiştirmeyin 
  var $smtpauth = '0';          // SMTP doğrulaması kullanılacaksa 1, kullanılmayacaksa 0 girin. Bu, sunucunuzda posta gönderimi SMTP sunucu üzerinden yapılıyorsa kullanılır. 
  var $smtpuser = '';            // SMTP doğrulaması kullanılacaksa SMTP sunucu kullanıcı adı. 
  var $smtppass = '';            // SMTP doğrulaması kullanılacaksa SMTP sunucu kullanıcı parolası. 
  var $smtphost = 'localhost';      // Değiştirmeyin 
  var $caching = '0';            // Önbellekleme yapılacaksa 1, yapılmayacaksa 0 girin. Önbellekleme site hızınızı olumlu yönde etkileyebilir ama bazı değişiklikler siteye hemen yansımaz. 
  var $cachetime = '15';          // Önbellekleme süresi dakika bazında girilir. Önbellekleme etkin ise sitedeki değişiklikler bu süre boyunca önsayfaya yansımayacaktır. 
  var $cache_handler = 'file';      // Önbellekleme tutmak için file uygundur. 
  var $debug   = '0';          // Hata ayıklama seçeneklerini kapalı tutmanız önerilir. Aksi takdirde veritabanı ve dil hataları site önyüzüne yansıtılabilir. Açmak için 1, kapalı tutmak için 0. 
  var $debug_db   = '0';          // Hata ayıklama seçeneklerini kapalı tutmanız önerilir. Aksi takdirde veritabanı ve dil hataları site önyüzüne yansıtılabilir. Açmak için 1, kapalı tutmak için 0. 
  var $debug_lang = '0';          // Hata ayıklama seçeneklerini kapalı tutmanız önerilir. Aksi takdirde veritabanı ve dil hataları site önyüzüne yansıtılabilir. Açmak için 1, kapalı tutmak için 0. 
  var $MetaDesc = 'Benim Joomla Sitem hakkında kısa açıklama';  // Arama motorlarına sitenizi tanıtacak ortalama 200 karakteri aşmayan site açıklamanız. 
  var $MetaKeys = 'benim, sitemin, içeriğine, uygun, anahtar, kelimeler';    // Arama motorlarının sitenizi kategorize ederken yararlanacağı ortalama 20 adet anahtar kelimeyi aralarına virgül koyarak yazın. 
  var $MetaTitle = '1';          // İçerik sayfasında o içeriğin başlığını site başlığına taşıma özelliğini kullanmak için 1, kullanmamak için 0 girin. Bu özellik arama motorları açısından faydalıdır. 
  var $MetaAuthor = '1';          // İçerik sayfasında içerik yazarının adını ya da rumuzunu (içerikteki yapılandırmanıza bağlıdır) site başlığında kullanmak için 1, kullanmamak için 0 girin. Farklı yazarlar barındıran bir siteye sahipseniz bu özellik faydalı olabilir. 
  var $sef = '0';              // Arama motoru dostu adresleme özelliğini açmak için 1, kapalı tutmak için 0 girin. 
  var $sef_rewrite = '0';          // Apache mod_rewrite özelliğini kullanarak adreslerin yeniden yazılması için 1, kapalı tutmak için 0. yapmak için bu özelliği kullanın. Sunucunuzda mod_rewrite özelliği yoksa bunu kullanamazsınız. 
  var $sef_suffix = '';          // Adreslerin sonuna .html uzantısını eklemek için bu özelliği kullanın. 
  var $feed_limit  = 10;          // Besleme listelerinin uzunluğunu girin. 
} 
?>
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
configurationphp, dosyasını, elle, oluşturmak

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum Sosyal
Powered by vBulletin® Webster Edition
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.1 ©2011, Crawlability, Inc.
- Forum

Tasarım : VampRens
Wmofisi.Com Her Hakkı Saklıdır